Tehotenstvo môže prísť v čase, keď po dieťatku manželia veľmi túžia. Niekedy dokonca po veľmi dlhej túžbe a snažení. Neoficiálne štatistiky dnes hovoria, že každý 4. pár nedokáže otehotnieť, často k tomu ani nemajú zdravotné dôvody. Štatistiky zo sociálnej politiky1 hovoria, že väčšina manželských párov chce o jedno dieťatko viac ako má. V súvislosti s otehotnením sa v živote potýkame aj s opačným problémom. Niekedy príde tehotenstvo prekvapivo skoro, niekedy možno subjektívne v nevhodnom čase. (Prišiel Ježiš subjektívne, ľudsky vôbec vhod? Počal sa mladej dievčine ešte predtým, ako začali s Jozefom spolu bývať, narodil sa v čase sčítania ľudu, teda v čase  dlhého nepohodlného putovania…)

Čo robiť, aby tehotenstvo neprekvapilo a čo ak prekvapí?

Aby tehotenstvo neprekvapilo pred manželstvom, je najlepšie počkať so sexuálnym životom do svadby.

Ak však tehotenstvo prekvapí aj pred svadbou, vždy je možnosť, ako situáciu riešiť:

  • Bábätko si nechať. Hľadať všetky možné spôsoby pomoci od rodičov, príbuzných, priateľov, aby bábätko mohlo prísť na svet a aby o neho bolo postarané. Neplánovaná tehotnosť by sa nemala riešiť uzavretím manželstva, pokiaľ k tomu nie je obojstranný stopercentný súhlas.
  • Utajený pôrod
  • Náhradná osobná starostlivosť
  • Adopcia
  • Hniezdo záchrany.

Viac informácií na: https://www.cenapotratu.sk/alternativne-riesenia/ .

1OECD – Social Policy Division: Ideal actual number of Children. Dostupné na: https://www.oecd.org/els/family/SF_2_2-Ideal-actual-number-children.pdf , 11.04.2021